ludzie, biiuro

Kalendarze plakatowe spotka się obecnie na każdym kroku. Upiększają sekretariaty, klasy oświatowe i domy prywatne. Bywają też reklamówkami lub pamiątkami z wyjazdów. Niewiele kto chociaż zastanawia się, które jest ich pochodzenie. Można oznajmić, że przodkami kalendarzy plakatowych były modele planszowe. Z czasem nadeszło redukcja wielu plansz do jakiejś. Ta jedna zaś została podniesiona i wykiwała postaci pokrewnej do plakatu. Takie kalendarze reklamowe zyskały wielkie znaczenie wskutek własnej prostej i bogatej formie. Nie bez rangi była też koszt mała również dla wydawców (jakaś strona) jak i konsumentów.

Oddziaływanie plakatu…

Niekiedy taki towar jest na tyle podobny do plakatu, że nie sposób z daleka ich odróżnić. Na nieszczęście nie zawsze kalendarze plakatowe są na dużym poziomie zrealizowania. Częstokroć się zdarza, że przeważa kicz, który przetacza się na patrzącego. Ale nie ma się co temu dziwować. Na co dzień przez wydawnictwa przechodzą miliony podobnych terminarzy. Z tego co trafia na rynek tylko cząstka jest owszem wysokiej jakości. Wybór odpowiedniego typu należy do użytkownika.
Za przodka modeli plakatowych wolno też uznać obrazy, wzięte już od czasów zamierzchłych. Na pewno wspólną właściwością obu jest stawianie przewodniego nacisku na stronę estetyczną. Polecamy poczytać tu: http://www.whiteart.pl/kalendarze-plakatowe
Kalendarz w obrazkowej oprawie był kultowy już w starożytności. W średniowieczu terminarze rolnicze były ilustrowane ładnymi obrazami, nierzadko zaopatrzone w ozdobną symbolikę astrologiczną. W XX wieku stanął organizer, w jakim obrazek odgrywał główną funkcję – plakat. Była to konsekwencja industrializacji egzystencji. Wszystko musi stanowić proste i funkcjonalne. Kalendarze plakatowe dobrze spełniają tę funkcję i nie przeszkadza to wcale ich wartościom zadbanym.


Skąd jeszcze wywodzą się kalendarze reklamowe plakatowe?

Towary plakatowe to koronny przodek, od jakiego wywodzą się kalendarze plakatowe, ale nie jedyny. Dodaliśmy już o plakacie. Plakat jako forma nośnika ogłoszeń lub promocji rozpowszechnił się w XIX w. Jest niezwykle docenianym nośnikiem, ponieważ posiada atuty estetyczne i reklamowe zarazem.

Jak kalendarze planszowe podmieniły się w plakatowe?

Kalendarze reklamowe planszowe były drzewiej globalną odmianą organizera strojnego. Naprowadzały układem książkowy notes. W miejsce przeciętnych kartek były tu jakkolwiek plansze. Znaczne istotne znaczenie w tego typu kalendarzach miała strona estetyczna. Ujrzano też ich obszerną wartość jako mediów informacji. Coraz bardziej natężony nacisk położony na stronę artystyczną organizera dokonał, że terminarze planszowe rozpoczęły coraz znaczniej przywodzić na pamięć plakaty. Przełomem była zamiana wielu plansz na jedną. Była to duża luksus dla konsumentów i wydawców. Całoroczne kalendarium na cały rok znajdowało się w jakimś punkcie. Co prawda nie było już tak czytelne jak w organizerach tradycyjnych, ale dalej zapełniało swoją bazową rolę – organizera czasu. Produkty jednoplanszowe rozrosły się. Czynnik identyfikacyjny zaczął w nich zapełniać istotniejszą rolę niż samo całoroczne kalendarium. Bez pośpiechu rozpoczęły się owocować pierwsze wzory plakatowe. Nazwa została wzięta od plakatów, czyli chromatycznych afiszy w dużym formacie, które terminarze plakatowe bardzo przypominały. Kalendarze plakatowe okazały się idealnym wynalazkiem. Rozpoczęli ich wykorzystywać wszyscy – od magazyniera do nauczyciela. Ta popularność do dziś nie upłynęła. Klienci lubią sobie wygodę i dekoracyjny charakter kalendarzy owego typu. Pociąga też mała cena – niekiedy znacznie się różniąca od ceny kalendarzy planszowych. Kumuluje się to dodatkowo, gdy np. pracodawca ma pomysł nabywania lub drukowania kalendarzy dla wszelkiego pracownika z osobna.

 

Może więcej: http://www.aldo-kalendarze.pl/kalendarze-trojdzielne